Skupina


O ČOM JE TENTO PROJEKT A NA ČO TREBA MYSLIEŤ

Nie sme len azyl pre zvieratá, ale nesmieme zabúdať na to, že sme aj azyl pre zvieratá.

Taktiež si treba uvedomiť že naším prvotným cieľom je určitá životná misia (alebo ako to nazvať), ktorá presahuje život jednotlivca.Tým mám na mysli že robíme niečo v prvom rade pre vyššie dobro.

Zároveň chceme to celé vykonávať, tak aby sme boli v harmónii čiže vedeli tvoriť a žiť aj sami pre seba, ale zároveň pracovať pre tuto myšlienku bez nejakého vnútorného pnutia.

Naším cieľom je pomáháť vytvárať novú spoločnosť príkladom a edukáciou (na príklade vlastného žitia a príklade projektu),  ktorá chýba v spoločnosti a v školách vrámci duchovného rozmeru človeka, súcitu a nachádzania pretrhaných vzťahov medzi živými tvormi a prírodou a to na prežitkových príkladoch.

Ako je napríklad priame stretnutie so zvieratami ktoré sú brané ako hospodárske a celý život zneužívané kôli potrebám človeka a búranie starých vžitých vzorcov premýšľania o nich ako o produkte a podriadených tvoroch.

Ľudský duchovný vývoj stojí aj na tomto pochopení a ľudstvo ako také sa bez tohto pochopenia nemôže posunúť ďalej a dostava sa do priameho konfliktu s energiou zeme, ktorá ma v tomto veku stúpajúcu tendenciu a práve preto vznika obrovské pnutie na planete. Pretože ľudská energia je stále na nízkych vybráciách a energia zeme už je vyššie a už sa od seba vzďaľujeme ešte viac ako sme boli.

AKO PREMÝŠLAŤ O POZEMKU

Nájsť vhodný pozemok v oblasti, ktorá je čo možno najviac energeticky čistá čiže v obkolesení lesov a lúk. Zároveň rátať aj s prichádzajúcimi klimatickými zmenami, čiže v oblasti ideálne chladnejšej, alebo v oblasti ktorá ponúka aj vysoko postavené kopce v okolí v prípade potreby. Pri výbere musíme v prvom rade nahliadať na prvotné myslienky projektu.

- Rovina je lepšia ako kopce ( kvôli pohybu po celej ploche pretože projekt je rozlohou veľký a zároveň aj pohyb prenosných budov ako maringotky, tiny house a podobne by mal byt jednoduchší čiže ideálne je mať už aj prístupovú cestu)

- Medvede a predátori sú už skoro všade na slovensku ideálnejší je teda pozemok s menším odskokom aspoň od lesa čiže najideálnejšie orná pôda resp. pole.

- Kopcovitý terén je zaroveň aj menej prehľadný a na chôdzu aj únavný obzvlásť v zime, keď napadne sneh, alebo počas silných dažďov, kedy pôda zmäkne.

- Je nutné myslieť aj na zvieratá ktoré sa v takom teréne zle pohybujú obzvlašť ak sú vytrhnuté z nehostinných podmienok a môžu mať aj nejaké postihnutie končatín, čo je veľmi časté či už po zlomeninách alebo amputáciach.

Starať sa o porast v kopcoch na obrovskej ploche je veľmi obtiažne. Netreba zabudnúť aj na to, že na pozemku chceme budovy takže rovny teren je lepší.


Aj napriek tomu ale ak by sa našiel aj pozemok a moc by sa nám pačil a bol by svahovitý dá sa to riešiť terasovaním, kedy sa vybagrujú rovne plochy prepojene schodami ale treba mysliet na to, že to je zase veľká práca plus nezískame väčšie ucelené plochy ale dá sa teoreticky aj tak.


- Na pozemku ale určite vytvorime aj nejaké kopčeky umelo aby vznikli pekne zákutia pre nás aj zvieratá, kde sa utiahneme napríklad do kľudu počas dni keď budeme chcieť byť sami a mať kľud od ľudí. Plus bude to pekne aj opticky na pozemku. Čiže ak to bude na rovinatom pozemku tak máme oveľa väčšiu možnosť tvorivosti, kedy sa rozhodneme kde takéto miesta presne vytvoríme. Práve na tieto kopčeky vieme použiť hlinu ktorú získame pri vyhĺbení malej vodnej plochy ako napríklad rybníčka čo oceníme hlavne v lete, kedy bude produkovať vlhkosť. Pravdaže pre kačičky a vodné vtáctvo to bude tiež ideál.


- Premýšlajte o tom, že napríklad holé pole je len základ. V momente keď sa dajú stromčeky, urobia sa jemné kopčeky a vzniknú aj stavby a bude vysiaty lúcny porast, cele to zrazu bude vyzerať úplne inak ako holá plocha zeminy v začiatku. 


ZÁKLADNÉ STAVBY NA POZEMKU

toto má slúžiť, ako jemný náznak toho, ako by to teoreticky mohlo na začiatku vyzerať cca do 2 rokov.

- malé štrkové parkovisko pred pozemkom

- vstupná veľká drevená brána a plný drevený plot urobený z okrajových orezov stromovej guľatiny nazývaný krajinky. Veľmi lacné a niekde sa dajú zohnať iba za odvoz v oblasti ako je Detva a okolie, by to nemal byť problém. Celkovo krajinky budeme využívať minimálne v začiatku vo veľkom aj kôli cene ale vyzerajú super.


- z prednej strany pri vstupe napríklad z kontajnera, alebo unimo väčšej obloženej drevom urobený bezobalový obchod, sušené ovocie, bylinky, čaje.

- z druhej strany rovnako stavebne riešený obchod s našimi výrobkami ako keramika, obrazy, prívesky, merch ( tricka ,mikiny atd ) výrobky, vonne živice kadidlá ...atď

-Prístrešok pre zvieratá a ohradníky

- Ďaľšími miestami sú skleník alebo zo začiatku foliovník,malá záhradka na bylinky a zeleninu.

- búda na náradie a dielna časom s hrnčiarskou pecou

- priestor pre naše bývanie v tichej časti pozemku čiže skôr v zadných častiach

- ubytovanie hostí a brigádnikov chatičky alebo dvojposchodová budova s malými bunkami ubytovacími. Napríklad z unimobuniek obložených drevom spôsobom takým aby zapadali do scenérie

- Kruhová stavba na stretnutia, meditácie, prednášky, koncerty, a spoločenské udalosti alebo len sedenie v kruhu pre nás.

- kuchyňa z unimo aj s malým skladom. Zrejme dve unimo do tvaru L

- Spoločenská miestonosť zároveň aj jedáleň pre nás ale aj hostí riešená ako pergola krytá z bokov napojená priamo na stavbu kuchyne. Zároveň by vedela služiť ako miestnosť pre menšie prednášky aj s video projekciou, ale náš spoločný pracovný priestor a porady, kedy by sme z nej videli priamo na zvieratá s odnímateľnou časťou ,ktorá by sa dala v lete otvoriť a bola by z nej len pergola prevzdušnená.

POSTUP PRI VYSTAVBE. ČO BUDE ÚPLNE PRVÉ ?

Hneď ako sa kúpi pozemok môžeme dať prvú obytnú vec na pozemok. Zo začiatku finančne nenáročné vie byt aj napríklad veľký vojenský stan kde vieme dať aj piecku, čo by mohlo byť v pohode zo začiatku, aby sme mohli iba prebývať na pozemku. Tento druh obydlia by sa dal neskôr keď už budú lepšie obydlia použiť ako ubytovanie pre brigádnikov v letných mesiacoch ako zážitkovka, alebo by sa dal využiť ako sklad na nejaké veci či už do záhrady, alebo ako sklad dreva... atď

Takýto stan vychádza cca od 500 do 1500 eur podla toho odkiaľ je a rozmerovo v tejto cene bol 5 x 10 m.

- pravdaže nemusí byť nutne na začiatku stan, ale je možné postaviť aj jednoduchý domček ako keby záhradný ktorý keď si postavíme sami tak by teoreticky mohol vyjsť v tej istej cene. stan je ideálnejší v tom, že je ľahšie premiestniteľný čo je v začiatku kľúčové.

- Na začiatku jedna z prvých investícií bude aj do elektrocentrály aby sme mohli ma elektriku ale aj teplú vodu.

- Vyvŕtanie studne a nákup čerpadla.

- Vykopanie latríny alebo suchého záchoda iného druhu. Možností ako to spracovať je mnoho.

-- provyzorné oplotenie, stačí iba malej časti pozemku, aby sme vedeli umiestniť prvé zachránené zvieratá zarovno nimi postaviť aj prístrešok pre ne. Na stavbu môžeme použiť už spomínané krajinky.


- Už prvé výstavby sa dajú riešit formou brigád, kedy ľudia prídu pomôcť pri tom a pôjde to veľmi rýchlo

- Zo začiatku to budu jemne bojové podmienky, ale myslím že sme ten tip ľudí čo nemajú problém s tým :) zároveň zo začiatku niekto môže len dochádzať pomáhať keď bude môcť, alebo podobne. Ideálne je, že aby na pozemku boli vždy aspoň 2 ľudia kôli zvieratám, ak by bolo treba napríklad padnutý plot opraviť, alebo im dávať jesť poprípade sa postarať ak niečo bude treba.

- Vrámci našeho ubytovania domčekov zo začiatku kľudne premýšľajte, tak že napríklad sa postaví niečo malé v tom bude niekto bývať a potom keď sa rozhodne si postaviť nejaký napríklad hlinený domček a už bude na to časový priestor aj finančný, tak si postaví ten a chatička kde býval môže isť na iné účely napríklad na ubytovanie ľudi ktorí prídu na udalosti alebo na dlhšie obdobie pomáhať napr. na mesiac.

PRÍKLAD

Tu pripájam napriklad ešte tento rozhovor kedy Farma nadeje ešte realne neexistovala, ale už sú na tom poli ktoré kúpili a kde to vzniklo. Vyrezá to uplne spustlo tam a nakoniec uplny opak.  Tie zabery zvierat co su tam su nejake archivne to neni odtial vtedy este tam nič nebolo.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/215562221300016/

Napríklad tam to tiež vyzeralo iba takto keď to kúpili to vzadu už je dedina a domy iné, lebo to je na konci dediny to pole. Iba latrína a jurta ktorú dostali do daru.